TELEFON i FAX DO NASZEJ KSIĘGARNI
227580359 (+48227580359)

Moja słuzba w Brygadzie. Pamiętnik polowy tom 1 i 2

Wysyłka 2 dni robocze
Cena 98,00
Twitter LinkedIn Wykop Facebook
Dziennik prowadzony dra Składkowskiego - najpierw lekarza V batalionu, później 1 pułku I Brygady. Niezwykle drobiazgowy i dokładny jest niezrównanym źródłem wiedzy o dniu codziennym żołnierza Legionów. Warto podkreślić duże poczucie humoru autora, nie pozbawione (tak zresztą jak i w innych jego tekstach) dawki autoironii.

znaleziona recenzja w interncie:

Jan Chryzostom Pasek czytając "Moją służbę w Brygadzie" (mam nadzieję, że w Niebie też czytać się będzie książki) pewnie ucieszył się, że doczekał się późnego, lecz za to jakże zdolnego sukcesora. Pozornie monotonna, nudna służba lekarza frontowego staje się pod piórem Składkowskiego wielką, mistrzowsko opisaną przygodą. Z pewnością jest to po części zasługa niepowtarzalnego klimatu słynnej I Brygady, najbardziej chyba niezwykłego wojska jakie mieliśmy, jednak inteligentny humor, autoironia (która nie opuściła go gdy był już premierem) Autora sprawiają, że opasłą kobyłę (ponad 400 stron dużej "ósemki") "Pamiętnika polowego" odkłada się z żalem, że to już koniec. A propos kobyły - "Moja służba w brygadzie" to także pozycja obowiązkowa dla koniarzy bardziej lub mniej zaawansowanych: sporo tam o koniach, zwłaszcza o ulubionym "Siwutku" Sławoja (który potrafił pokazywać "jak robi piesek"). Piękna, pełna humoru i ciepła książka!

PS.Żeby nie było tak słodko: pierwsze, przedwojenne wydanie mogło się jeszcze bez tego obejść, ale następne, drukowane po siedemdziesięciu paru latach od opisywanych wydarzeń, aż prosiło się o trochę objaśniających przypisów, notek biograficznych itp. aparatu, który przydaje się czytelnikowi nie będącemu historykiem czy biegłym w dziejach Legionów (nie każdy musi być Piłsudczykiem, jak niżej podpisany:). Do tego dochodzą jeszcze błędy w indeksie osobowym (dobrze, że w ogóle jest). Ale i tak czyta się wybornie!

[Michał_K-ski | 2016-02-23]

Zapytaj o przedmiot

Moja słuzba w Brygadzie. Pamiętnik polowy tom 1 i 2