TELEFON i FAX DO NASZEJ KSIĘGARNI
227580359 (+48227580359)

Cywilizacja komunizmu

Wysyłka 2 dni robocze
Cena 35,00
Twitter LinkedIn Wykop Facebook

Cywilizacja komunizmu autorstwa Leopolda Tyrmanda

To, co dla obywateli PRL było szarą, zwykłą codziennością, Amerykanom nie mieściło się w głowach. Właśnie z myślą o amerykańskim czytelniku Leopold Tyrmand przygotował zbiór podstawowych informacji i absurdów, z jakimi musieliśmy mierzyć się w rzeczywistości kontrolowanej przez Związek Radziecki. Cywilizacja komunizmu to obowiązkowa lektura dla młodszych pokoleń, które urodziły się długo po upadku żelaznej kurtyny — ku przestrodze, by nie popełnić tych samych błędów, które ich przodków skazały na wiele lat życia w biedzie i pod parasolem propagandy.


Ustrój, w którym premiowano bylejakość


Leopold Tyrmand nigdy nie krył się ze swoją pogardą do komunizmu i komunistów — wyrazem tego jest wydana w 2001 roku książka, w której szczerze do bólu punktuje zarówno beneficjentów, jak i ofiary ustroju. W komunizmie jak pączki w maśle żyli konformiści, kombinatorzy, pupile władzy, partyjni towarzysze i oportuniści. Dla kogoś, kto chciał pokonać bylejakość, by jemu oraz wszystkim innym żyło się lepiej, komunizm był piekłem. Absurd gonił absurd, jeśli obywatel chciał naprawdę pracować, rozwijać się, by do czegoś uczciwie dojść, jeśli myślał samodzielnie i logicznie. Dla amerykańskiego czytelnika brzmiało to niemal jak orwellowska fikcja — w kraju wolnych, niezależnych kapitalistów trudno było uwierzyć, z czym na co dzień mierzą się Polacy oraz inne nacje za żelazną kurtyną.


Dlaczego warto sięgnąć po Cywilizację komunizmu Leopolda Tyrmanda? Autor jest genialnym obserwatorem absurdalnej rzeczywistości, którą opisuje bogatym, choć jednocześnie zrozumiałym językiem w starannym, felietonowym stylu. Polecamy zamówić książkę w naszej księgarni online, by jeszcze lepiej poznać kontekst społeczny, ekonomiczny, kulturowy i polityczny tego słusznie minionego (a właściwie obalonego przez Polaków) ustroju.

Zapytaj o przedmiot

Cywilizacja komunizmu